top of page
MAPADER Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkiye Bilişim Derneği Eskişehir Şubesi ve MAPADER tarafından organize edilen ve Eskişehir’in önde gelen markalarının yöneticileri, sanayici ve iş adamları, akademisyenler, girişimciler ve öğrencilerin katılım sağladığı “Markademi Buluşmaları 2018” adlı etkinlik 10 Ocak 2018 tarihinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir.

 

Etkinliğin ilk bölümünde Ankara 3. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi Emekli Hâkimi Av. Türkay ALICA’nın oturum başkanlığında, MAPADER üyesi sınai mülkiyet uzmanları Ersin MURAT ve Bülent DALOĞLU sırasıyla marka ve patent alanında katılımcılara temel bilgiler vermiş, bunun yanısıra 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu (SMK)’nun marka ve patent alanında getirdiği yenilikler ana hatlarıyla ele alınmıştır.

 

Etkinliğin öğleden sonraki kısmında ise, ilk olarak Osmangazi Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi’nden bazı akademisyenler markalaşma ve girişimcilik alanında konuşmalarını yapmıştır. Daha sonra Eskişehir'in önemli markalarının (ETİ, SARAR, SAVRONİK, AKTİF A.Ş., PİNO, VARUNA GEZGİN, ERİŞ HELVA, ESKİŞEHİR BASKET)  temsilcileri markalarının geçmişi, başarıları ve projeleri hakkında katılımcılara bilgiler vermiştir.

 

Eskişehir’de bilişim, inovasyon ve markalaşma konusuna verilen önemin giderek artması nedeniyle marka, patent ve tasarım alanlarında bundan sonraki dönemde olumlu gelişmelerin yaşanacağı öngörülmektedir. Bu bağlamda MAPADER olarak, bundan sonraki dönemde de Eskişehir ve diğer illerimizde, başta ülkemizin sınai haklar konusundaki başarısına ve farkındalığına doğrudan etki edebilecek üniversitelerimiz olmak üzere diğer tüm paydaşlarımıza bu tür etkinliklerin gerçekleştirilmesi hususunda destek vereceğimizi önemle belirtmek isteriz.

bottom of page